Medycyna na Słowacji, a może studia medyczne w Czechach? Medycyna na Ukrainie – fakty i mity 21.04.2021


Studia medyczne za granicą – gdzie najczęściej studiują Polacy?

Medycynę możemy studiować odpłatnie w wielu krajach Europy po angielsku. Biorąc pod uwagę liczbę studentów polskiego pochodzenia, zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem jest Ukraina (Tarnopol, Ivano-Frankivsk), a zaraz po Ukrainie – Słowacja (Martin, Koszyce, Bratysława) i Czechy (Ołomuniec, Hradec Kralove). Wynika to z tego, iż sama matura za granicą często stanowi jedynie jedno z kryteriów przyjęć na studia, a głównym kryterium jest egzamin wstępny.


Medycyna na Słowacji bardzo kosztownym wyborem

Niestety, aby studiować kierunki takie jak medycyna, stomatologia, farmacja czy weterynaria – w przypadku Czech i Słowacji, musimy dysponować bardzo zasobnym portfelem, gdyż studia są tam droższe niż w Polsce, już nie wspominając o kosztach życia. Najgorzej wypada Słowacja, gdyż z dniem 1 stycznia 2009 roku, euro stało się prawnym środkiem płatniczym na Słowacji i zastąpiło koronę słowacką – niestety, spowodowało to nagły wzrost cen i sprawiło, że życie w tym kraju stało się znacznie droższe.


Studia medyczne na Słowacji – fakty i mity

Częstym chwytem marketingowym wśród firm rekrutujących na Słowację jest powiedzenie, że po studiach na Słowacji nie musimy zdawać egzaminu LEK/LDEK – że studiując w tym kraju, mamy to z głowy, gdyż na Słowacji też się zdaje odpowiednie egzaminy, które nas weryfikują – jest to półprawda i bardzo obrzydliwa praktyka, stosowana przez niektóre osoby (nie wszystkie). Takie osoby nie mówią o tym, że jeśli nie zdamy egzaminu LEK/LDEK – to faktycznie, mimo to, mamy prawo wykonywania zawodu w Polsce – jednak nie mamy możliwości podjęcia specjalizacji – summa summarum, musimy jednak ten egzamin zdać – najlepiej jak najszybciej, gdyż wiedza nabyta na studiach jest bardzo obszerna i z czasem może to być problem. Niestety, studia na Słowacji nie są tanie i często wizja łatwiejszego życia przyćmiewa postrzeganie przyszłych wydatków – wizja ta jest fałszywa.

Kolejnym wprowadzaniem w błąd jest twierdzenie, że po studiach na Ukrainie musimy nostryfikować dyplom w ciągu 5 lat – nie jest to prawda, gdyż egzamin LEW/LDEW to nowa alternatywa dla nostryfikacji dyplomu i po zdaniu tego egzaminu, tak samo jak między innymi absolwenci polskich uczelni – robimy staż i zdajemy LEK/LDEK, który daje nam pełne prawo wykonywania zawodu i nie ma tutaj mowy o nostryfikacji. Zwyczajnie mamy teraz dwie drogi LEW/LDEW lub nostryfikacja. Jest to bardzo niewygodna prawda, szczególnie biorąc pod uwagę niezwykle wysoką zdawalność egzaminów LEW/LDEW dodatkowo, możemy do tego egzaminu podejść dowolną ilość razy.

Egzamin LEW/LDEW to nowa alternatywa dla nostryfikacji dyplomów na uczelniach wyższych, organizowany jest on przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. Wszystko to jest odpowiedzią na coraz liczniejsze zastrzeżenia wobec nostryfikacji na uczelniach oraz rosnące zapotrzebowanie na lekarzy i lekarzy-dentystów w Polsce.

Dlaczego warto rozważyć możliwość podjęcia studiów na Ukrainie?

Najczęstszym powodem podjęcia studiów medycznych na Ukrainie są oczywiście pieniądze, dla wielu osób studia na Ukrainie są niemałym wydatkiem, a co dopiero mówić o płatnych studiach w Polsce, Czechach czy na Słowacji. Biorąc pod uwagę koszty życia oraz wysokość czesnego, można śmiało powiedzieć, że studia medyczne na Ukrainie wychodzą średnio trzy razy taniej. Warto zadać sobie pytanie, czy nawet jeśli posiadamy odpowiednie środki na płatne studia w Polsce, Czechach czy na Słowacji – to czy nie warto z nimi zrobić coś innego? Jak wszyscy wiemy, początki lekarskiej kariery nie są zbyt lukratywne i szczególnie jeśli chodzi o stomatologię, warto dysponować jakimiś środkami po studiach, aby zapewnić sobie dobrą jakość życia oraz możliwości rozwoju – po kilku latach pracy, otwarcie własnej praktyki często idzie w parze z olbrzymim kredytem, a prestiżowe kursy specjalistyczne również są bardzo drogie.

Mimo obowiązku nostryfikacji dyplomu w przeszłości, zainteresowanie studiami medycznymi na Ukrainie rosło w znacznym tempie już od wielu lat, a obecnie ponad 1000 polskich obywateli studiuje na Ukrainie, takim wynikiem nie może się pochwalić inny kraj Europy – jest to głównie zasługa promocji ukraińskich uczelni wyższych w Polsce oraz zwiększającego się otwarcia młodych ludzi oraz ich rodziców na studia anglojęzyczne za granicą.

Głównym celem ukraińskich uczelni są studenci zagraniczni, dlatego też starają się one zapewnić studentom jak najwięcej możliwości rozwoju, aby w przyszłości nie mieli oni problemu z rozpoczęciem swojej kariery w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Niemcy, ZEA, Norwegia czy nawet USA. Studia anglojęzyczne to domena ukraińskich uczelni i nie należy się obawiać, że nasz poziom będzie odstawał na tle absolwentów innych europejskich uczelni.

Oczywiście, studia lekarskie czy stomatologiczne na Słowacji i w Czechach nie odbiegają w znacznym stopniu od studiów w Polsce, jeśli chodzi poziom – i tak jest również w przypadku studiów medycznych na Ukrainie. Medycyna to niezwykle wymagająca dziedzina, która wymaga poświęcenia, niezależnie gdzie studiujemy. Prawda jest taka, że wybór kraju w którym będziemy studiować jest kwestią indywidualną i zwyczajnie zależy od naszych możliwości finansowych. Studiując na Ukrainie, bez większych problemów możemy się przenieść na inne europejskie uczelnie w trakcie studiów, co do tej pory było dość często praktykowane, aczkolwiek biorąc pod uwagę nowe zmiany, nie ma to zbytnio sensu.

Dnia 1 stycznia 2021 roku, został zniesiony obowiązek nostryfikacji dyplomu lekarza i lekarza-dentysty, zdobytego między innymi na Ukrainie. Nostryfikacja nigdy nie była przeszkodą dla osób, które chciały zostać lekarzem, jednak był to proces często kosztowny i czasochłonny – nie musimy już się tym martwić.


 

Czytaj więcej

 

 

Studia medyczne za granicą – Studia na Słowacji – Studia w Czechach – Studia na Ukrainie – Studia medyczne na Słowacji – Studia lekarskie na Słowacji – Medycyna na Słowacji – Stomatologia na Słowacji – Zoaczna Farmacja na Ukrainie – Studia stomatologiczne na Słowacji – Medycyna Slowacja

 


Studia medyczne za granicą – Progi punktowe na medycynę – Studia na Słowacji – Studia w Czechach – Studia na Ukrainie – Studia medyczne na Słowacji – Farmacja na Ukrainie – Studia stomatologiczne na Ukrainie – Stomatologia na Słowacji – Studia lekarskie na Słowacji – Medycyna Słowacja – Studia stomatologiczne na Słowacji – Medycyna Ukraina – Stomatologia na Ukrainie – Medycyna na Ukrainie – Studia lekarskie na Ukrainie – Studia medyczne na Ukrainie – Weterynaria na Ukrainie – Weterynaria na Słowacji – Medycyna na Słowacji – Farmacja na Słowacji – Zaoczna farmacja – Studia lekarsko dentystyczne na Ukrainie – Studia medyczne w Czechach – Studia lekarsko dentystyczne na Słowacji – Matura chemia – Matura z biologii