Specjalizacja na Ukrainie
Specjalizacje na Ukrainie cieszą się niezwykle wysoką popularnością już od kilkunastu lat i obecnie ponad 300 polskich medyków odbywa specjalizacje na Ukrainie.
Specjalizacja na Ukrainie to droga wybierana przez medyków na całym świecie od dekad. Odpłatny charakter odbywania specjalizacji w krajach tj. Ukraina sprawia, że miejsc na specjalizacje jest znacznie więcej, zaś warunki przyjęcia mniej wyśrubowane, co sprawia, że jest to świetna alternatywa dla osób pochodzących z krajów, gdzie limity przyjęć są odgórnie regulowane przez władze.
Jak długo trwa specjalizacja na Ukrainie?
Jest to zależne od specjalizacji, zazwyczaj specjalizacje lekarskie niezabiegowe trwają 2 lata, zaś zabiegowe 3 lata. Jeśli chodzi zaś o specjalizacje lekarsko-dentystyczne, większość z nich trwa 2 lata.
W ten okres wliczona jest tzw. specjalizacja ogólna, która trwa rok. Jeśli jesteś medykiem, który skończył studia między innymi w Polsce oraz odbył staż – jest możliwość ominięcia tego okresu poprzez nostryfikację odpowiednich dokumentów i uznanie odpowiednich osiągnięć – co finalnie może skrócić cały proces o jeden rok, niezależnie od tego, jaka to specjalizacja.
Czy tytuł ukraińskiego specjalisty jest uznawany w Polsce?
Aby uzyskać tytuł polskiego specjalisty na podstawie dyplomu specjalisty z Ukrainy, trzeba przejść pewien proces. Proces ten jest wymagany niezależnie od tego, czy skończymy specjalizację na Ukrainie, w USA, czy w jakimkolwiek innym kraju – polega on na ocenieniu odbytego programu i wyznaczeniu różnic programowych, które zwyczajnie wynikają z okresu trwania specjalizacji i przeprowadzonych procedur – w tym celu powoływana jest specjalna komisja.
Różnice programowe są wyrównywane w ośrodku, do którego zostaniemy skierowani – pracujemy tam jako specjaliści pod nadzorem, na podstawie umowy. Ustawowo, okres ten może trwać maksymalnie 3 lata, w praktyce jednak jest on znacznie krótszy i w niektórych przypadkach trwa nawet poniżej roku. Warto w trakcie specjalizacji rozważyć rozszerzenie programu o dodatkowe procedury, co wzbogaci znacząco program i przyśpieszy proces uznania – przepisy mówią nie tylko o uznaniu dodatkowych czynności, które odbywaliśmy na specjalizacji, lecz również o braniu pod uwagę naszego doświadczenia zawodowego i czynności, które wykonywaliśmy w pracy. Jeśli odbyliśmy również dodatkowe kursy, je również warto udokumentować.
Przepisy
Tryb postępowania dotyczący uznania uznania lekarzowi/lekarzowi-dentyście równoważności tytułu specjalisty uzyskanego za granicą (tj. poza terytorium Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej) za równoważny z tytułem specjalisty w Rzeczypospolitej Polskiej:
Zgodnie z art. 16n ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tj. Dz. U. z 2020 r., poz 514, 567), lekarzowi, który posiada tytuł specjalisty uzyskany poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niepodlegający uznaniu za równoważny na podstawie przepisów, o których mowa w art. 16a i 16b ustawy, Ministerstwo Zdrowia uznaje tytuł specjalisty za równoważny z tytułem specjalisty w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zostały spełnione następujące warunki:
- Lekarz posiada prawo wykonywania zawodu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
- Czas trwania szkolenia specjalizacyjnego odbytego za granicą odpowiada czasowi trwania szkolenia specjalizacyjnego określonemu w programie specjalizacji w Rzeczypospolitej Polskiej;
- Program specjalizacji w zakresie wymaganej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, sposób potwierdzenia nabytej wiedzy i umiejętności odpowiada w istotnych elementach określonemu programowi specjalizacji w Rzeczypospolitej Polskiej;
- Sposób i tryb złożenia egzaminu lub innej formy potwierdzenia uzyskanej wiedzy i umiejętności odpowiada złożeniu przez lekarza PES w Rzeczypospolitej Polskiej.
Lekarz ubiegający się o uznanie tytułu specjalisty uzyskanego za granicą występuje z wnioskiem do Ministerstwa Zdrowia, za pośrednictwem CMKP.
Wniosek podlega ocenie merytorycznej dokonywanej przez zespół ekspertów powołany przez dyrektora CMKP, w skład którego wchodzą lekarze posiadający tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny:
- Konsultant krajowy właściwy dla danej dziedziny medycyny lub jego przedstawiciel.
- Dwaj lekarze posiadający tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego.
- Przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej.
- Przedstawiciel towarzystwa naukowego właściwego dla danej dziedziny medycyny.
Do wniosku należy dołączyć oryginał lub kopię poświadczoną za zgodność z oryginałem:
- prawa wykonywania zawodu;
- dokumentu potwierdzającego uprawnienie do wykonywania zawodu lekarza w kraju, w którym lekarz uzyskał tytuł specjalisty;
- dokumentu o nadaniu tytułu specjalisty;
- dokumentu zawierającego informacje o miejscu odbycia szkolenia specjalizacyjnego, czasie jego trwania i programie specjalizacji;
- dokumentu zawierającego informacje o sposobie i trybie złożenia egzaminu lub innej formie potwierdzenia nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych;
- dokumentu zawierającego informacje o miejscu, czasie trwania i rodzaju czynności zawodowych wykonywanych po uzyskaniu tytułu specjalisty.
Dokumenty dołączane do przedmiotowego wniosku muszą spełniać niżej wymienione warunki :
- Być w oryginale, odpisie a w przypadku kserokopii uwierzytelnione przez polskiego notariusza, zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U. z 2008 r., Nr 189, poz. 1158, z późn. zm.) lub przez Konsula Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 215, poz 1823, z późn. zm.), przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości (lista dostępna pod adresem internetowym http://tlumacze.ms.gov.pl/).
Jeżeli na podstawie przedstawionych przez lekarza dokumentów zespół ekspertów stwierdzi, że czas trwania szkolenia lub formy nabywania wiedzy i umiejętności praktycznych nie odpowiadają w istotnych elementach programowi specjalizacji w danej specjalności w Rzeczypospolitej Polskiej, ocena merytoryczna wydawana przez zespół może być negatywna i zawierać wskazanie do odbycia stażu uzupełniającego, z dokładnym uwzględnieniem czasu trwania i zakresu merytorycznego tego stażu oraz wskazaniem podmiotu prowadzącego szkolenie specjalizacyjne, w którym staż uzupełniający powinien być odbyty.
W przypadku, gdy opinia zawiera wskazanie do odbycia stażu uzupełniającego, Ministerstwo Zdrowia kieruje lekarza do odbycia tego stażu uzupełniającego.
Lekarz odbywa staż uzupełniający w ramach płatnego urlopu szkoleniowego, umowy o pracę na czas określony w celu odbycia stażu uzupełniającego albo umowy cywilnoprawnej o odbycie stażu uzupełniającego, zawartej ze wskazanym podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne, na warunkach określonych w umowie.