Narodowy Uniwersytet Medyczny w Ivano-Frankivsku im. Ivana Franki

HISTORIA

Andrzej Potocki założył miasto w 1662 r. i nazwał je Stanisławów, od imienia swego ojca Stanisława. Zaczęło się jako zamek obronny przed Tatarami krymskimi i bastion polskich panów w Galicji. Pod koniec XVIII wieku, miasto zostało przejęte przez Imperium Habsburgów, w którego rękach pozostało do początku I wojny światowej. W 1918 roku stało się stolicą krótkotrwałej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Miasto obchodziło 300-lecie istnienia w 1962 roku jako część ZSRR, a jego nazwa została zmieniona na Iwano-Frankowsk. Nowa nazwa upamiętnia wielkiego ukraińskiego pisarza i działacza społecznego, który wiele zrobił dla zachowania ukraińskiego języka i kultury.

Kształcenie prowadzone jest w 6 specjalnościach na 5 fakultetach. 6 października 1945 roku został założony Stanisławski Państwowy Instytut Medyczny (ukr. Станіславський державний медичний інститут), który w 1962 roku w związku ze zmianą nazwy miasta został przemianowany w Ivano-Frankivski Państwowy Instytut Medyczny (ukr. Івано-Франківський державний медичний інститут). W 1992 roku na podstawie Instytutu powstała Iwano-Frankiwska Państwowa Akademia Medyczna (ukr. Івано-Франківська державна медична академія). Dopiero 27 listopada 2008 otrzymał obecną nazwę.

Ivano-Frankivsk był dużym ośrodkiem handlu i rękodzieła, przyciągającym przedstawicieli wielu narodów. Najliczniejsze były gminy żydowskie, ormiańskie i polskie. Zróżnicowany charakter miasta nie mógł nie znaleźć odzwierciedlenia w jego wyglądzie: budynki o różnych stylach architektonicznych zdobiły Iwano-Frankowsk, nadając miastu niepowtarzalny urok. Ale na początku XX wieku, kiedy w całym mieście wybuchły ciężkie walki, niektóre zabytkowe budynki zostały zniszczone, a później odbudowane w nowym stylu architektonicznym. Jednak Iwano-Frankiwsk nadal wyróżnia się delikatną elegancją i powabem.

Studia medyczne na Ukrainie - Narodowy Uniwersytet Medyczny w Ivano-Frankivsku im. Ivana Franki
Sercem miasta, tradycyjnym dla miast europejskich, jest Rynek, otoczony urokliwymi, starymi kamieniczkami. Styl architektoniczny placu przypomina lwowski, dlatego Iwano-Frankiwsk jest często nazywany „małym Lwowem”. Pośrodku placu stoi Ratusz – jedyny na Ukrainie zbudowany w stylu modernistycznym. Pierwotny ratusz pojawił się tu w XVII wieku, ale później był kilkakrotnie przebudowywany, zachowując swój obecny wygląd w 1932 roku. Obecnie w ratuszu znajduje się kilka eksponatów, pochodzących z miejscowego muzeum historycznego. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić to miejsce, znajdziesz tu kolekcje starożytnych mebli, broni i książek, a także centrum informacji turystycznej. Jedna z najsłynniejszych fontann w Iwano-Frankiwsku, Fontanna Jaj, stoi przed ratuszem.

Główne perełki architektury sakralnej miasta skupione są w pobliżu Rynku. Zbudowany w XVIII wieku w stylu późnego baroku budynek dawnego kościoła ormiańskiego zajmuje szczególne miejsce. W czasach radzieckich w środku znajdowało się Muzeum Religii i Ateizmu. Teraz jest to funkcjonalna katedra prawosławna zwana Świętym Pokrowskim.

W pobliżu stoi Kościół Najświętszej Marii Panny, najstarszy budynek Iwano-Frankiwska. Powstał w XVII wieku jako grobowiec rodziny Potockich. Budynek został przekształcony w muzeum sztuki; w środku znajdziecie ikony Galicji, dzieła zachodnich malarzy klasycznych, a także arcydzieła malarzy polskich, austriackich, niemieckich i włoskich. Obok znajduje się barokowy kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego (katedra greckokatolicka), odbudowany z pozostałości kościoła jezuickiego.


INFORMACJE

Narodowy Uniwersytet Medyczny w Ivano-Frankivsku jest uznawany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), Radę Lekarską Indii (MCI) i światowy katalog szkół medycznych. Jest wiodącą i jedną z najstarszych uczelni medycznych na Ukrainie na czwartym, najwyższym poziomie akredytacji.
Uniwersytet posiada łącznie 12 szpitali i klinik oraz 48 oddziałów na Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Iwano-Frankowsku. Prawie 4000 studentów z całego świata, takich jak Polska, Australia, Afryka, USA, Indie i inne części Azji, studiuje medycynę na Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Iwano-Frankiwsku.
Ta uczelnia jest idealnym miejscem dla studentów, którzy szukają wysokiej jakości edukacji, za rozsądną cenę. Boloński system nauczania oraz Europejski System Transferu Punktów (ECTS) jest wielkim plusem, program nauczania jest bardzo zbliżony do polskiego, a dzięki temu, nie ma problemu z ewentualnymi przenosinami.

Uniwersytet ma 4 biblioteki. Jedna z tych bibliotek, to regionalna biblioteka medyczna, znajdująca się w centrum miasta i mieszcząca ponad 700 000 egzemplarzy różnej literatury. Posiada znaczny zasób czasopism krajowych i zagranicznych, streszczenia i rozprawy autora, dużą liczbę literatury fachowej i bibliograficznej. Co roku do biblioteki trafia ok. 20 tys. Nowych książek, prenumerowanych jest 400 czasopism krajowych i zagranicznych.
Trzy pozostałe biblioteki, które znajdują się na terenie kampusu uniwersyteckiego, obejmują bibliotekę wypożyczającą książki krótkoterminowe, bibliotekę wypożyczającą książki długoterminowe i bibliotekę komputerową; gdzie można znaleźć literaturę online. Biblioteki te zawierają ponad 800 000 egzemplarzy różnych książek, pochodzących z różnych części świata, w różnych językach itp. Czytelnia elektroniczna jest połączona z bankiem danych Uniwersytetu i Internetem. Uniwersytet zapewnia swoim studentom wszelką literaturę niezbędną do celów naukowych.
Zasoby biblioteczne Narodowego Uniwersytetu Medycznego w Ivano-Frankivsku obejmują ponad 800 tysięcy egzemplarzy książek, czasopism i rozpraw w językach ukraińskim, angielskim, rosyjskim, francuskim i niemieckim. Rola w dostarczaniu studentom i pracownikom literatury dydaktycznej należy do biblioteki uniwersytetu. Biblioteka naukowa Uniwersytetu pełni rolę pomocniczą w wydziale dydaktycznym, naukowym, informacyjnym i kulturotwórczym.


WSPÓŁPRACA

Narodowy Uniwersytet Medyczny w Ivano-Frankivsku wspólpracuje z wieloma stowarzyszeniami, takimi jak: Eurazjatycka Unia Uniwersytetów EURAS, British Medical Association, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Studentów Medycyny, Ukrainian Association of Graduates of the French Educational Programs oraz wiele innych.

Uniwersytet również współpracuje z wieloma uczelniami z calego świata, wiele z nich to uczelnie w Polsce:

 • Lincoln University College (Kuala Lumpur, Malaysia)
 • Yanka Kupala State University of Hrodno (Hrodno, Belarus)
 • Foundation „Rapid Medical” (Santander, Spain)
 • Charity Organization „International Center for UNESCO Program Implementation”
 • St. Petersburg Scientific Research Institute of Ear, Throat, Nose and Speech (St. Petersburg, Russian Federation)
 • Medical University of Lublin (Lublin, Poland)
 • Association of Family Medicine in Maramureș (Romania)
 • University of Opole (Opole, Poland)
 • University of Žilina (Žilina, Slovakia)
 • Lithuanian University of Health Sciences (Kaunas, Lithuania)
 • Opole University of Technology (Opole, Poland)
 • East Tallinn Central Hospital (Tallinn, Estonia)
 • Medical School of University of Leeds (Leeds, Great Britain)
 • University of Tartu (Tartu, Estonia)
 • State Higher Vocational School in Chełm (Chełm, Poland)
 • Medical University of Silesia (Katowice, Poland)
 • The University of Humanities and Economics in Lodz (Lodz, Poland)
 • Specialized hospital in Brzozov of Ks. B. Markiewicz Subcarpathian Oncology Center (Brzozov, Poland)
 • Hangzhou Sherai International Consulting Ltd. Co.
 • Institute of International Academic and Scientific Cooperation
 • Polish Institute EBM (Krakow, Poland)
 • Organization „Polkraine” (Warsaw, Poland)
 • Department of Psychology of the Bologna University (Cesena, Italy)
 • University of L’Aquila (L’Aquila, Italy)
 • Nicolae Testemițanu State Medical and Pharmaceutical University (Kishinev, Moldova)
 • European University (Tbilisi, Georgia)
 • International Center for Treatment, Therapy and Rehabilitation of Addictions and Civilizational Diseases „Mental Relax House” (Turawa, Poland)
 • International Medical Education Organization BRIMEA „Belt and Road”
 • Ukrainian Medical Students’ Association “UMSA” (Odesa, Ukraine)
 • University of Valladolid (Valladolid, Spain)
 • Rzeszow University (Rzeszow, Poland)
 • Medical University of Warsaw (Warsaw, Poland)
 • Debreceni Egyetem University of Debrecen (Debrecen, Hungary)

OBIEKTY NAUKOWE UCZELNI

Zajęcia odbywają się w wielu budynkach do tego przeznaczonych, wszystkie położone są w samym centrum, blisko siebie. Przy 30 minutowych przerwach, które mają miejsce po każdych zajęciach, mamy bradzo dużo czasu dla siebie. Wyjątkiem są szpitale i kompleks sportowy, które są położone nieco dalej, ale nie stanowi to problemu.
Każdy student ma do dyspozycji biblitekę, w której można wypożyczyć książki na cały rok. Idąc do biblioteki pierwszy raz, każdy student dostaje wyznaczony pakiet książek na cały rok, za darmo. Warto to zrobić jak najszybciej, wtedy trafimy na lepsze, nowsze książki. Warto też zajrzeć na platformę Moodle, znajdują się tam dobre książki w PDF, w tym atlasy.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmów, które przedstawiają to piękne miasto:

 

Stomatologia na Ukrainie – Studia medyczne na Ukrainie – Studia lekarskie na Ukrainie

Zobacz również:
Studia lekarskie na Ukrainie
Studia medyczne na Ukrainie
Stomatologia na Ukrainie