Farmacja na Ukrainie

Studiowanie farmacji na Ukrainie cieszy się popularnością wśród Polaków już od wielu lat. Możliwość studiowania farmacji w trybie zaocznym to bez wątpienia wielki plus i to właśnie on sprawia, że tak wielu Polaków decyduje się na ten krok, jakim jest studiowanie tego kierunku na Ukrainie.


Zaoczna farmacja na Ukrainie szansą dla każdego

Studia farmaceutyczne to marzenie wielu, jednak tylko niewielkiej ilości osób udaję się osiągnąć ten jakże trudny i czasochłonny cel, jakim jest dostanie się właśnie na ten kierunek. Powodów jest wiele, jednym z nich jest fakt, iż nie każdy człowiek w młodym wieku wie, co chciałby robić w przyszłości – wiele osób dość długo poznaje siebie i często jest tak, że nasze aspiracje życiowe odkrywamy nawet kilka lat po skończeniu szkoły średniej, a nawet dużo później.

Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na studiowanie farmacji, często szukają alternatywy, takiej jak szkoła policealna – jednak bez wyższego wykształcenia farmaceutycznego nasze możliwości zawodowe są bardzo wąskie i prędzej czy później to odczujemy – jest to jeden z głównych powodów, który sprawia, że większość osób, która ma tytuł technika, prędzej czy później poważnie zaczyna myśleć o studiach, często nawet po 40 roku życia. Niestety myśli te często przychodzą dość późno. Praca, rodzina – to wszystko bardzo ciężko pogodzić ze studiami dziennymi, jest to praktycznie niemożliwe, a samo chodzenie na zajęcia to nie wszystko, gdyż farmacja to bardzo wymagający kierunek. Jednak świetną alternatywą właśnie dla takich osób jest zaoczna farmacja na Ukrainie, która pozwala pogodzić wszystko ze sobą. Podczas studiów nie musimy przebywać na Ukrainie, uczelnia udostępnia nam materiały oraz testy i to od nas zależy, jak długo i kiedy się uczymy. W ciągu roku są dwa zjazdy – jeden na każdy semestr, a każdy z nich trwa jedynie trzy tygodnie (dwa tygodnie zajęć i tygodniowa sesja egzaminacyjna). Farmację na Ukrainie możemy również studiować w trybie dziennym, jednak niewiele osób na to się decyduje.

Farmacja to jeden z najbardziej obleganych kierunków na świecie, oczywiście to nic dziwnego, gdyż jest to jeden z niewielu kierunków, którego skończenie jest gwarancją bycia docenionym na rynku pracy, a co za tym idzie, świetnych zarobków. Dostanie się na bezpłatną farmację często idzie w parze z latami przygotowań, a kilka godzin w tygodniu korepetycji u renomowanego nauczyciela to luksus na który nie każdy może sobie pozwolić. Ciężka praca często nie wystarczy, wiele osób poprawia wyniki maturalne latami tylko po to, aby zdobyć kilka dodatkowych punktów na maturze, których im zabrakło w latach poprzednich. Oczywiście, progi punktowe na studia płatne są niższe i może to być rozwiązanie dla niektórych osób, które nie chcą tracić lat na poprawianie wyników maturalnych, większości jednak zwyczajnie na to nie stać. Wiele osób uważa, że studiowanie farmacji na Ukrainie nie jest w porządku wobec osób, które latami pracowały na dostanie się na dziennie studia farmaceutyczne w Polsce, jednak nikt nie mówi o osobach, które studiują odpłatnie na kierunkach niestacjonarnych w Polsce lub na innych europejskich uczelniach. Niestety chętnych jest dużo, a miejsc niewiele – żyjemy w czasach, gdzie nikogo już nie dziwi szukanie alternatywy za granicą.

Prospect-Med - Zaoczna farmacja na Ukrainie - Medycyna - Stomatologia - Farmacja - Weterynaria


Farmacja na Ukrainie – czy warto?

Farmacja na Ukrainie daje szansę dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na studia farmaceutyczne w Polsce. Zaoczna farmacja na Ukrainie w języku angielskim to wydatek od 3200 dolarów za rok, zaś farmacja w trybie dziennym to wydatek od 3300 dolarów rocznie.

Powiedzenie „podróże kształcą” nabiera szerokiego znaczenia, jeśli chodzi o studia medyczne na Ukrainie. Poznanie języka obowiązującego w danym kraju oraz odmiennych kultur niesie za sobą wiele korzyści, studenci ukraińskich uczelni pochodzą ze 154 krajów świata, od Nigerii po Stany Zjednoczone Ameryki. Dodatkowym, niezaprzeczalnym atutem jest możliwość studiowania w języku angielskim, język ten jest używany na całym świecie i każdy lekarz powinien nim władać na jak najwyższym poziomie. Na Ukrainie mamy również możliwość studiowania w języku ukraińskim lub rosyjskim.

Farmacja to niezwykle wymagająca dziedzina, która wymaga poświęcenia, niezależnie gdzie studiujemy. Studia farmaceutyczne w Polsce nie są łatwe i tak też jest w przypadku studiów na Ukrainie. Poziom nauczania na Ukrainie, jeśli chodzi o studia medyczne, nie odbiega w znacznym stopniu od poziomu, który mamy w Polsce. Uczelni medycznych na Ukrainie, podobnie jak w Polsce, jest wiele i ważne jest to, aby wybrać tę najlepszą. Grupy ćwiczeniowe w których się uczymy są małe i każdemu studentowi poświęca się szczególną uwagę. Głównym celem ukraińskich uczelni medycznych są studenci zagraniczni, dlatego też starają się one zapewnić studentom jak najwięcej możliwości rozwoju, aby w przyszłości nie mieli oni problemu z rozpoczęciem swojej kariery w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak Anglia, Niemcy, NorwegiaZEA czy nawet Stany Zjednoczone, gdzie zarobki jak i możliwości rozwoju są bardzo atrakcyjne. Studia anglojęzyczne to domena ukraińskich uczelni medycznych i nie należy się obawiać, że nasz poziom będzie odstawał na tle absolwentów polskich uczelni wyższych.

Jeśli należysz do osób, które nie mogą sobie pozwolić na studiowanie farmacji w Polsce lub zwyczajnie zależy Ci na tym, aby studiować kierunek farmaceutyczny po angielsku – farmacja na Ukrainie w trybie dziennym lub zaocznym może okazać się strzałem w dziesiątkę. Od roku akademickiego 2021/2022, ze względu na sytuację epidemiologiczną, jest możliwość studiowania farmacji w pełni online, przez pierwsze trzy lata (Kijów).