Studia na Ukrainie – pytania i odpowiedzi
Decyzja o podjęciu studiów medycznych na Ukrainie nie jest łatwa – artykuł ma na celu udzielenie odpowiedzi na najczęściej nurtujące pytania naszych kandydatów.
Życie i studiowanie na Ukrainie, ile to kosztuje?
Życie na Ukrainie jest dużo tańsze niż w Polsce, szczególnie jeśli mowa o kosztach wszelkich usług. Same produkty spożywcze są również tańsze niż w Polsce, jednak największą różnicę odczujemy idąc do restauracji. W restauracji zjemy dużo taniej, dla przykładu – koszt dobrej pizzy w prestiżowej restauracji, położonej w sercu miasta to 11 – 18zł. Usługi typu taksówka są kilkukrotnie tańsze niż w Polsce. Ivano-Frankivsk to najtańsze miasto do życia w naszej ofercie – Lwów jest zaś najdroższy. Jeśli chodzi o mieszkania, zapraszamy do zakładki Zakwaterowanie. Czesne – Kierunki – Czesne.
Czy mogę rozpocząć studia bez matury?
Mimo, że obowiązuje egzamin wstępny, sama w sobie matura z przedmiotów podstawowych, która jest dokumentem upoważniającym do podjęcia studiów wyższych jest wymagana. Matura na Ukrainie istnieje, zaś polska matura jest jej odpowiednikiem. Brak matury uniemożliwia rejestrację kandydata w systemie oświaty, poza tym zarówno ukraińska, jak i polska strona wymagają tego dokumentu przy uznaniu wykształcenia po skończeniu studiów.
Czy jako przyszły student podpisuję umowę na kształcenie bezpośrednio z uczelnią?
Oczywiście, poza umową z polską firmą na rekrutację, student podpisuje również umowę bezpośrednio z uniwersytetem na kształcenie, zaraz po zakwalifikowaniu się na studia. Ostatnimi czasy pada dużo pytań odnośnie tego, czy ma to miejsce – należy mieć na uwadze, że podpisanie umowy z placówką kształcącą to rzecz niezwykle ważna pod względem formalnym, zaś wszelkie propozycje podpisania umowy ze spółką/firmą na kształcenie oraz przelewanie tam czesnego jest niedopuszczalne i formalnie problematyczne w przyszłości dla studenta. Często takie propozycje są przedstawiane jako „podpisanie umowy z uczelnią w imieniu studenta”, lecz formalnie nie jest to taka czynność – należy pamiętać, że student może podpisać umowę z uczelnią na odległość! Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że takie umowy obejmują inne, „dodatkowe usługi”, zaś sama informacja, jaka ilość przelanej kwoty pokrywa czesne jest niejasna.
Jeśli jesteś ofiarą tego typu czynności, zapraszamy do kontaktu z naszym działem prawnym.
Czy będę mógł studiować na Ukrainie online do końca swoich studiów?
Studia online na Ukrainie nie istnieją, istnieją jednak przepisy wprowadzone na czas wojny i pandemii, które umożliwiają realizację standardowych studiów w formie online na czas wojny/pandemii. Jako, że obecnie na Ukrainie ma miejsce konflikt zbrojny, studia są online i możemy zagwarantować brak potrzeby przyjazdu na Ukrainę do końca wojny (praktyki wakacyjne w Polsce). Wszelkie gwarancje odnośnie kształcenia online do końca studiów po wojnie są niestety oszustwem i należy stronić od tego typu zapewnień – ani firma rekrutująca, ani uczelnia kształcąca nie mogą niczego takiego gwarantować, możliwość kształcenia online reguluje i zapewnia Ministerstwo.
Czy dyplom ukraińskiej uczelni jest uznawany w Polsce?
Ukraińskie dyplomy uznawane są na całym świecie. Wybierając uczelnię, warto zwrócić uwagę na to, aby wybrana przez nas uczelnia miała odpowiednie akredytacje. Wszystkie uczelnie, które znajdują się w naszej ofercie to czołowe ukraińskie uczelnie, które posiadają największą ilość akredytacji. Dyplomy tych uczelni uznawane są nie tylko w Polsce, ale również w krajach takich jak ZEA, USA, Niemcy, kraje skandynawskie i wiele innych.
Czy po ukończeniu studiów medycznych na Ukrainie muszę nostryfikować dyplom?
W 2021 roku, został zniesiony obowiązek nostryfikacji dyplomu lekarza, lekarza-dentysty i farmaceuty, a więc możemy uzyskać pełne prawo wykonywania zawodu bez procedury nostryfikacji. W celu uzyskania kompleksowych informacji na ten temat, zapraszamy do zakładki Nostryfikacja dyplomu.
Jeśli chodzi o weterynarię – dyplom dalej trzeba nostryfikować.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby rozpocząć proces rekrutacji?
Wstępnie wymagane dokumenty to:
- Świadectwo ukończenia szkoły średniej.
- Świadectwo maturalne.
- Pierwsza strona paszportu.
Dzięki tym dokumentom, uczelnia jest w stanie podjąć wstępne kroki formalne oraz możemy rozpocząć proces wyrabiania zaproszenia do nauki, które jest wydawane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy.
Kiedy rozpoczyna się rok akademicki na Ukrainie?
Rok akademicki na Ukrainie rozpoczyna się w okolicy wrzesień-październik-listopad w naborze zimowym oraz w okolicy styczeń-luty-marzec w naborze letnim, zależnie od uczelni i danej grupy. W przypadku transferów na wyższe lata, jest możliwość dołączenia w niestandardowym terminie.
Kiedy odbywają się egzaminy wstępne i czy są obligatoryjne?
Egzaminy wstępne organizowane są przez uczelnie co jakiś czas, zależnie od potrzeb. Nasi kandydaci nie mają z góry nałożonych terminów stawienia się na egzaminy wstępne. Jako, że ściśle współpracujemy z organami uczelni, które znajdują się w naszej ofercie – terminy egzaminów wstępnych są ustalane indywidualnie – nasza firma organizuje je osobiście na podstawie umowy z uczelnią. Obecnie egzaminy wstępne są organizowane na terenie Polski – Kraków/Katowice.
Egzaminy wstępne nie są trudne, lecz obligatoryjne. Jest to odgórnie regulowane przez ukraińskie władze. Egzaminy te są odpowiednio dokumentowane (nagrania przesyłamy do Ministerstwa), brak podejścia do egzaminu wstępnego i skończenie studiów bez tej formalności może sprawić bardzo duże problemy formalne przy uznaniu dyplomu.
W jakim języku można studiować na Ukrainie?
Na wszystkich uczelniach w naszej ofercie jest możliwość studiowania w dwóch różnych językach, do wyboru angielski lub ukraiński – zależnie od preferencji. Jeśli zdecydujemy się studiować w języku angielskim, nasze egzaminy wstępne również będą w tym języku. Nauczyciele akademiccy biegle władają językiem angielskim, a więc znajomość języka ukraińskiego nie jest wymagana.
Jako Polacy studiujący na Ukrainie, jesteśmy w szczególnie korzystnym położeniu, gdyż w razie problemów z zaprezentowaniem swojej wiedzy w języku angielskim, często możemy ją zaprezentować w języku polskim – przynajmniej przez pierwszy rok studiów. Większość nauczycieli nie robi z tym problemu – wielu z nich włada językiem polskim, jednak z tym jest różnie.
Czy jako osoba wykształcona mogę zacząć od wyższego roku?
Oczywiście, tego typu proces jest możliwy w wielu krajach! Osoby wykształcone mogą rozpocząć studia od 2-5 roku, zależnie od wykształcenia, podobna sytuacja ma miejsce wśród osób transferujących się z innych kierunków medycznych/około medycznych.
Czy można się przenieść do Polski w trakcie studiów?
Transfer na polską uczelnię jest jak najbardziej możliwy i do tej pory było to dość często praktykowane. Ze względu różnice programowe, najkorzystniejszą opcją są przenosiny po drugim roku, jednak formalnie można to zrobić juz po roku pierwszym. Przy mniejszej różnicy programowej, nie musimy tracić roku na wyrównanie jej w trakcie tzw. roku zerowego, jednak aby mieć co do tego pewność, warto rozważyć realizację programu dodatkowego, zaraz przed przenosinami (jako jedyni organizujemy takie programy). Warto zadbać o dobre oceny na studiach – nie muszą one być bardzo dobre, lecz warto, aby były wyższe, niż możliwe minimum – jest to aspekt dużo istotniejszy, niż matura.
Jeśli chodzi o polskie uniwersytety, jedne są bardzo pozytywnie nastawione do tej procedury, inne mniej. Na niektórych uczelniach wymagane są egzaminy wstępne dla takich osób, jednak są również uczelnie, które nie wymagają żadnych egzaminów – każdemu kandydatowi doradzamy, gdzie najlepiej się przenieść.
Polska nie jest jedynym kierunkiem przenosin – dość popularnymi kierunkami są również:
- Czechy,
- Słowacja,
- Rumunia,
- Bułgaria,
- Włochy,
- Węgry,
- Litwa,
- Łotwa,
- Niemcy.
Jesteśmy jedyną firmą, która profesjonalnie zajmuje się transferami studentów z Ukrainy i na Ukrainę. Jako jedyni również oferujemy programy indywidualne, dzięki którym studenci nie zostają cofnięci po przenosinach o rok, w celu wyrównania różnicy programowej.
Terminy:
Jak wyglądają kryteria przyjęć na studia medyczne na Ukrainie?
Głównym kryterium jest wewnętrzny egzamin wstępny z biologii i języka angielskiego, dlatego nawet słabo zdana matura nie eliminuje nas z możliwości startowania na upragnione studia. Pod uwagę jest brana nie tylko matura, ale również nasze oceny uzyskane w szkole średniej. Na niektórych uczelniach jest również możliwość aplikowania na podstawie starej matury oraz wcześniej zdobytego wyższego, medycznego wykształcenia. Każda uczelnia ma specyficzne dla siebie wymagania, każdemu z naszych kandydatów doradzamy, którą uczelnie powinien wybrać.
Samo zgłoszenie się nie oznacza, że dana osoba będzie mogła podjąć studia na wybranej uczelni – wszystkie dokumenty są odpowiednio weryfikowane przez nas oraz przez odpowiednie organy uczelni – jeśli podejmiemy z Tobą współpracę, gwarantujemy dostanie się na studia.
100% naszych kandydatów zdało egzaminy wstępne z wynikiem pozytywnym oraz dostało się na wymarzone studia. Świadcząc nasze usługi, zobowiązujemy się do zagwarantowania miejsca na liście studentów naszym kandydatom.
Każdy kandydat otrzymuje od nas specjalnie opracowane materiały do nauki, które nie tylko mają za zadanie pomóc uzyskać wysoki wynik z egzaminu wstępnego, ale również przygotować do pierwszych zajęć na studiach – dzięki temu, nasi kandydaci mogą pochwalić się bardzo dobrymi wynikami w nauce, co bardzo nas cieszy. W materiałach tych znajdziemy również opisy niektórych przedmiotów oraz poradnik dotyczący tego, co warto sobie powtórzyć przed rozpoczęciem studiów (większość wiedzy licealnej nie jest przydatna) oraz na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę rozpoczynając naukę na studiach, aby znacznie ułatwić ją w przyszłości.
Fragment opracowania: