Kariera w Norwegii

Artykuł w trakcie moderacji.

Studia medyczne na Ukrainie – Studia lekarskie na Ukrainie – Stomatologia na Ukrainie – Weterynaria na Ukrainie – Farmacja na Ukrainie – Medycyna na Ukrainie

Możemy Ci pomóc!

Jako, że nasza agencja zajmuje się nie tylko rekrutacją Polaków na ukraińskie uczelnie, ale jesteśmy również pierwszą agencją, która rekrutuje obywateli Norwegii, oferujemy kompleksową pomoc przy autoryzacji dyplomów w Norwegii, również dla obywateli Polski.


Dlaczego warto?

Według szacunkowych danych Okręgowych Izb Lekarskich, Polscy lekarze coraz częściej decydują się na emigrację zarobkową do Norwegii. Młodzi lekarze decydujący się na wyjazd chcą osiągnąć w ten sposób lepsze warunki życia, godne warunki pracy oraz przede wszystkim szansę na rozwój. Norwegia posiada jeden z najlepszych systemów służby zdrowia na świecie, a jest więc wyborem oczywistym. Zapotrzebowanie na lekarzy w Norwegii nieustannie rośnie, a zaradni absolwenci polskich i ukraińskich uczelni z odpowiednim przygotowaniem i zapleczem językowym są w stanie szybko podjąć pracę u Skandynawów.

Polscy studenci już podczas pierwszych lat edukacji akademickiej rozważają opuszczenie rodzinnego kraju. To właśnie wtedy zaczynają też rozważać oni kierunek, jaki zamierzają obrać na ścieżce swojej kariery. Specjalizacji medycznych jest oczywiście mnóstwo i każdy aspirujący lekarz ma co do nich konkretne preferencje. Wielu młodych studentów jest gotowych zmienić swoje plany tylko po to, by dostać lepszą szansę na rozwój kariery między innymi właśnie w Norwegii. Skoro zdecydowali oni już, że i tak wyjadą, dlaczego mieliby męczyć się na rezydenturze za marne pieniądze w kraju, skoro mogą uczyć się od najlepszych za granicą, już nie mówiąc o tym, że często dostanie się na upragnioną specjalizację bez tzw. „pleców” graniczy z cudem, gdyż wynik Lekarskiego Egzaminu Końcowego jest jedynie jednym z kryteriów dostania się na specjalizację. Aby wykonywać zawód lekarza w Norwegii, wystarczy znajomość języka (B2 dla specjalisty) i odpowiednie dokumenty uprawniające do wykonywania zawodu lekarza. Jeśli chodzi o osoby studiujące na Ukrainie, czasem warto się zastanowić, czy faktycznie studiując na Ukrainie jest sens przenosić się na Polską uczelnię, by potem znów wyjeżdżać za granicę, w celu dostania się na wymarzoną specjalizację lub posiadania lepszych zarobków. W Norwegii nie trzeba pracować na kilku etatach – lekarze zarabiają tu na tyle, by pracować w normalnym wymiarze godzin i móc cieszyć się wolnym czasem po zakończonym dniu pracy. Dyżury całonocne? Tylko te płacone dodatkowo. I nikomu nie przechodzi tu przez myśl zostawienie lekarza po 24 godzinnym dyżurze na kolejny dzień – zabrania tego prawo pracy, którego Norwedzy ściśle przestrzegają.


Autoryzacja dyplomu w Norwegii jest niezwykle prosta z punktu widzenia osoby, która korzysta z naszych usług. Wymaga ona wielu dokumentów oraz spełnienia ścisłych formalności, lecz olbrzymim atutem jest fakt, że w przeciwieństwie do wielu innych Państw, w Norwegii nie ma egzaminów, które weryfikują każdego kandydata, gdyż Norwegia jest bardzo otwarta na lekarzy z zagranicy (Norwegia ma tylko cztery uniwersytety, które oferują medycynę). Jedynym wyzwaniem jest egzamin z języka norweskiego, który trzeba zaliczyć. Oczywiście, jest to zrozumiałe, bo w jaki sposób mamy być lekarzami w danym kraju nie znając panującego tam języka? Nauka języka norweskiego w przeciwieństwie do innych języków skandynawskich nie stanowi wielkiego problemu dla nas, gdyż sama wymowa jest prosta, a gramatyka często jest podobna do tej w języku angielskim. Język ten na poziomie B2 spokojnie możemy opanować w 1-1.5 roku systematycznej, intensywnej nauki. Jest wiele szkół językowych, które oferują intensywne kursy online lub na miejscu (polecamy na początek szkołę Zoozanko.pl).


Autoryzacja dyplomu w Norwegii, jeśli chodzi o dyplomy polskie, zazwyczaj trwa do trzech miesięcy. W przypadku ukraińskiego dyplomu, może to potrwać nawet do siedmiu miesięcy. Ważne w tym przypadku jest spełnienie wszystkich formalności prawidłowo, co znacznie przyśpiesza proces. Do podjęcia specjalizacji w Norwegii jest wymagany staż, który najlepiej zrobić w Polsce lub w Norwegii. Staż w Norwegii trwa 18 miesięcy: 12 miesięcy spędzamy w szpitalu (6 miesięcy interna, 6 miesięcy chirurgia), a pół roku pracujemy w lokalnej wersji POZ-u.


Ściśle współpracujemy z Norweską Agencją Zapewnienia Jakości w Edukacji (NOKUT), która jest niezależnym organem podlegającym Ministerstwu Edukacji i Badań Naukowych w Norwegii. Mimo, że proces autoryzacji wymaga czasu, jeśli masz chęci i czas opanować język norweski na zaawansowanym poziomie, jesteśmy w stanie zagwarantować Ci pomyślną autoryzację twojego dyplomu, nieważne czy skończyłeś studia w Polsce czy na Ukrainie.


Aby rozpocząć proces autoryzacji, należy przesłać nam skany oryginałów następujących dokumentów oraz ich tłumaczenia:

Pierwsza strona paszportu

Świadectwo ukończenia szkoły średniej

Dyplom ukończenia studiów wyższych

Suplement do dyplomu lub indeks

 

 

*Należy wykonać tłumaczenia, tłumaczenia wykonujemy w języku angielskim lub norweskim.
*Wszelkie próby uzyskania autoryzacji za pomocą fałszywych dokumentów są zgłaszane do organów ścigania.